Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Experience immersive gaming with the MAG 255F E20 gaming monitor. It features a 1920x1080 (FHD) panel, a 200Hz refresh rate, and a rapid 0.5ms (GtG, Min) response time. The monitor is HDR ready, enhancing eye-catching details through adjustments in contrast and shadows. Designed for competitive FPS, first-person RPG/MMORPG, and flight/racing simulator genres, the MSI MAG 255F E20 Gaming Monitor takes casual gaming to a new level, challenging players to see beyond the game.
SMOOTH RAPIDITY and ACCURACY
Equipped with a 200Hz refresh rate and 0.5ms (GtG,min) response time which has the benefit in fast moving game genres such as first person shooters, fighters, racing sims, real-time strategy, and sports.
SEE CLEARLY, SEE COMFORTABLY
Anti-Flicker and Less Blue Light technologies provide a very comfortable viewing experience by reducing the amount of flicker and displaying lower levels of blue light. You can game for longer periods without experiencing eye fatigue.
TEAR FREE, STUTTER FREE FLUID GAMING
Gaming shouldn’t be a choice between choppy gameplay and broken frames. With the MSI gaming monitor, you’ll experience fluid, artifact-free performance. Enjoy tear-free and stutter-free gameplay with added support for HDR.
AI VISION
The new AI Vision technology can not only reveal details in dark areas but also enhance overall brightness and saturate colors, bringing brightness to your day.
MSI CONSOLE MODE
After the built-in HDMI CEC (Consumer Electronics Control) technology is connected to the PlayStation or Switch controllers, the controllers can be used to wake up the screen with different modes that can be adjusted for different devices. The monitor can also support VRR function through MSI Console mode. Feel free to enjoy the zero-tearing gaming experience without any image depression.
THE MOST VIVID DISPLAY
The MSI monitor equipped with HDR Ready, produces images with more detail, a wider range of colors, and appearance more similar to what the human eye perceives compared to traditional monitors. It guarantees a superior gaming and multimedia experience by vividly rendering every detail with vibrant colors and exceptional clarity.
| Model | MAG 255F |
| Screen Size (Diagonal) | 24.5" |
| Panel Type | Rapid IPS |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 200 Hz |
| Vertical Sync Technology | AMD FreeSync Premium |
| Curve | Flat |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| HDR | HDR Ready |
| Response Time | 0.5 ms GtG |
| Inputs | 2 x HDMI 2.0b 1 x DisplayPort 1.2a |
| Tilt | -5° to +20° |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | No |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 557mm x 66mm x 327mm With Stand: 557mm x 220mm x 419mm |
| Weight | Without Stand: 3.24 kg With Stand: 5.13 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
MSI MAG 255F E20 FHD (1920x1080) Gaming Monitor , 200Hz, FreeSync Premium, Rapid IPS, 24.5"
- 24.5" Rapid IPS (In-Plane Switching) Panel
- Resolution: 1920x1080
- Refresh Rate: 200Hz
- Response Time: 0.5ms GtG
- Brightness: 300 nits
- Contrast Ratio: 1,000:1
- AMD FreeSync Premium
- MSI AI Crosshair & AI Vision
- MSI Anti-Flicker & Less Blue Light Technologies
- 2 x HDMI 2.0b supports 200Hz
- 1 x DisplayPort 1.2a supports 200Hz
- Tilt Adjustable
- VESA Mounting: 100 x 100 mm
- 3 Year Warranty
- Product Code: MAG 255F E20
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R2,845








